Nafakanın Kaldırılması Davası

Nafakanın Kaldırılması Davası Nedir?

Nafakanın kaldırılması davası, boşanma davası sırasında veya dava neticesinde yahut boşanma bittikten sonra açılmış farklı bir hukuki dava ile nafaka sorumlusu durumuna gelmeniz halinde, Mesela eski eşinize yoksulluk yahut iştirak nafakası ödemeniz durumunda, nafaka ödemenizi gerektiren koşulların farklılaşması durumlarında, Aile Mahkemesi görevi dahilinde nafakanın kaldırılması istemli şeklinde açacağınız davaya verilen isimdir.


Nafakanın Kaldırılması Davası Hangi Durumlarda Açılır?

Nafaka, maddi anlamda olarak zorluğa düşecek olan eşe bağlanan ve diğer eş tarafından her ay ödenmesi gerekli olan parayı ifade etmektedir.Bu anlamda nafaka yükümlüsü olmak için öncelikli olarak nafaka ödenen tarafın, nafakanın ödenmemesi halinde maddi anlamda güçlük çekecek olması gereklidir. Nafakanın kaldırılması davası ise esasen, kendine nafaka ödenen tarafın artık bu maddi güçlüktan kurtulması durumunda açılmaktadır. Mesela, eski eşinize nafaka ödüyor olduğunuz durumunlarda sonradan boşandığınız eşinize yüksek miktarda bir miras kalmış, yahut iyi bir iş sahibi olup ekonomik halini düzeltmiş ise artık nafaka ödemesi yapmamanız durumunda eski eşinizin yoksulluğa düşecek olmasından kesinlikle bahsedilemez. Bu neticeyle bu sebeple nafakanın kaldırılması istemli bir dava ikame etme imkanınız mevcut hale gelmektedir. Farklı bir örnek olarak müşterek çocuğunuza ödenen iştirak nafakası söylenebilir. Örneğin müşterek çocuğa iştirak nafakası ödemektte iseniz ve çocuğunuz öğrencilik halinin sona ermesi sureti ile reşit hale gelmişse bu şekilde bir durumda nafakanın kaldırılması istemli dava ikame etme  hakkınız bulunmaktadır. Yahut  sosyal ve maddi koşullarınız önemli ölçüde değiştiğinden artık nafaka vermeniz imkansız bir hale gelmiş ise nafakanın kaldırılması talepli bir dava açabilirsiniz. Yine başka bir ihtimalde kendine nafaka ödenen eski eşin, evliymiş gibi bir başka kişi ile beraber hayat kurması da artık nafaka vermeye devam etmek istememenize geçerli bir neden olabilecektir böyle bir hal ile karşılaşmanız durumunda nafakanın kaldırılması davası açabilirsiniz.


Nafakanın Kaldırılması Davası İkamesi Nasıl Yapılır ?

Nafakanın kaldırılması davası, nafaka verdiğiniz boşandığınız eş yada çocuk nafakası ise müşterek çocuğun ikametgah yeri  Aile Mahkemesi Hakimliği’ne sunacağınız, nafakanın kaldırılması istemli ve nafakanın kaldırılması isteminize gerekçe olacak beyanlarınız ve beyanlarınızla ilgili bilgi ve delillerin ekli olduğu bir dilekçe ile açılabilir. Örneğin eski eşin başka bir kişiyle evli gibi haysiyetsiz bir hayat devam etmesi nedeni ile açılacak olan nafakanın kaldırılması davasında, nafaka verdiğiniz boşandığınız eşin böyle bir yaşam devam ettirdiği yönündeki iddialarınızı kanıtlamakla sorumlusunuz. Geniş bilgi ve hukuki destek için büromuz aile hukuku departmanı ile iletişime geçmeniz öneri olunur.

 

 

Nafakanın Kaldırılması Davası Ne Zaman Açılır?

Nafakanın kaldırılması konulu davalar esas olarak nafakanın artık ödenmemesini gerektiren nedenin vuku bulduğu tarihten itibaren her zaman açılabilir. Bu anlamda nafakanın kaldırılması konulu dava bakımından kısıtlayıcı bir zaman öngörülmediği söylenebilir. Zira mahkemece bazı durumlarda nafakaya süreli, ara sıra ise süresiz şekilde hükmedilmektedir. Dolayısı ile her iki halde de nafakayı artık ödememenizi gerektiren nedenin meydana gelmesinden itibaren nafakanın kaldırılmasını istemli dava açabilirsiniz.


Nafakanın Kaldırılması Davasında Zamanaşımı Süresi

Nafakanın kaldırılması davası bakımından herhangi bir zaman aşımı yahut hak düşürücü bir süre düzenlenmemiştir. Bu sebeple nafaka ödemeyi sürdürdüğünüz müddetçe ve nafakayı artık ödememenizi gerektiren nedenin ortaya çıkması ile beraber yada nedeni öğrenmenizle birlikte nafakanın kaldırılmasını talep edebilirsiniz.


Nafakanın Kaldırılması Davasında Görevli ve Yetkili Mahkeme

Nafakanın kaldırılması davası açısından görevli mahkeme Aile Mahkemeleridir. Aile Mahkemelerinin bulunmadığı yerler bakımından ise Nafaka davalarında görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleri’dir. Nafakanın kaldırılması istemli davalarda yetkili mahkeme ise, nafaka ödediğiniz boşanmış olduğunuz eski eşin ikamet ettiği şehrin mahkemesi olacaktır. Kahramanmaraş Boşanma Avukatı