Yalan ve Güven Sarsıcı Davranış Sebebiyle

Evlilik birliği esasen karşılıklı güven ilişkisine dayalı bir müessesedir. İki farklı insanın hayatlarını tek bir ortak yaşantıda birleştirmesi ile oluşan bu müessese her ne kadar kuvvetli bir bağ ile korunsa da zaman zaman ufak tefek yalan ve güven sarsıcı davranışlar sebebi ile büyük zararlar görebilmektedir. Taraflar hayat arkadaşlarının kendisine karşı yapmış olduğu bu güven sarsıcı fiilleri boşanma aşamasına kadar gidebilen bir tartışmanın konusu haline getirebilmektedir.

Uzun süre aynı evde aynı hayatı paylaşan eşler , karşı taraftan mutlak bir güven beklemektedir. Bu güven beklentisi insanların hayatları boyunca birlikte olacağı eşine karşı insani bir duygu olan bağlılık duygusundan kaynaklanmaktadır. Kişinin manevi bir parçası olan bu duygunun zarar görmesi boşanma sıklıkla boşanma sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Eşler birbirlerine bazı kişisel konular bile dahil olmak üzere tüm konularda açık sözlü olmalı ve özellikle önemli olabilecek yada karşı tarafın önem verdiği konularda gizli tavırlar içinde olmamalıdır. Gizlilik yahut bir olay hakkında gerçek dışı yalan beyanlarda bulunmak , eşler arasındaki karşılıklı güvenin sarsılmasın yol açmakta ve evlilikleri bitirebilmektedir.

 Örneğin ; Kadın’ın düğün takılarını eşinden gizli bir şekilde bozdurup başka bir ihtiyacı için kullanması ve bu altınların yerine imitasyonlarını koyması diğer eş için haklı bir boşanma sebebi olabilmektedir. Bir başka örnekte ise ; Eşin kendisininde birikimine destek olduğu ortak aile bütçesinin , diğer eşin haberi olmadan kendi ailesine vermesi ve bu durumu boşanma davası aşamasına kadar gizlemesi yine bir boşanma sebebi olabilmektedir.

 Bunun gibi konuların yanında eşlerden birinin başka birisi ile cinsel ilişki yada zina olmadığı halde karşılıklı ilgi gösterildiğini ispatlayan konuşmalarının olması yahut diğer eşten habersiz olarak kendisine ilgi gösterdiği anlaşılan bir başka insanla kamuya açık bir kafede buluşması sadakat ödevinin ihlali ve güven sarsıcı davranış kapsamında değerlendirilerek boşanma nedeni sayılabilmektedir.

             

 Çeşitli konularda eşinden yalan söz işittiğini yada güven sarsıcı bir davranışa maruz kaldığını düşünen ve bu sebeplerle eşinden boşanmak isteyen bir kişi , boşanma sebebi olarak gördüğü olay yahut sözlerin geçerli ve haklı bir boşanma sebebi olup olmadığını hukuki bir açıdan değerlendirilmesinin yapılması ve olası boşanma davasında hak kaybına uğratmaması için alanında tecrübeli bir boşanma avukatı ile irtibat halinde olması kişinin yararına olacaktır. Kahramanmaraş Avukat