Kahramanmaraş Çekişmeli Boşanma Avukatı

Kahramanmaraş Çekişmeli Boşanma Avukatı

Aile Hukuk'u en çok saygı gösterilmesi gereken hukuk türlerinden biri olmakla birlikte boşanmaları ve boşanmalarla ilgili tüm süreçleri de bünyesinde barındırır.

Boşanma avukatlarının görev ve sorumluluklarının yanı sıra, boşanma konusunda son dönemde yaşanan artışlar sebebiyle de

bölgesel bazda avukat ihtiyacı da artmış oldu. Bilindiği üzere anlaşmalı ve çekişmeli olarak iki farklı kategoride değerlendirilen boşanma türlerinde özellikle çekişmeli olanlarında avukatsız yola devam edebilmek mümkün değildir. Biz de bu konuyu bölgesel bazda değerlendirmek istiyoruz ve soruyoruz, Kahramanmaraş çekişmeli boşanma avukatı konusunda ne durumda?

Kahramanmaraş Çekişmeli Boşanma Avukatı Konusunda Ne Durumda?

Öncelikle Kahramanmaraş'ın konumu itibariyle avukat konusunda sahip olduğu zenginlikten söz etmek istiyoruz. Gaziantep, Adana ve Mersin gibi illerin Maraş'a komşu ve yakın olması, avukat bulma hatta boşanma sürecindeki kişilerin boşanma avukatı bulma konusunda şanslı olduklarını söyleyebiliriz.

Boşanma avukatı denince akla ilk gelen kavram çekişmeli boşanma oluyor. Çekişmeli boşanma söz konusu olduğunda da yola avukatsız devam etmek maalesef pek mümkün olmuyor. Maraş'ın avukat bulma konusundaki stratejik konumu da çekişmeli boşanmalar için avukat bulunabilmesi açısından Maraşlıların işini kolaylaştırıyor. Kahramanmaraş çekişmeli boşanma avukatı bulma konusunda bu sebeple iyi durumda denilebilir.

Aslında sadece boşanma davaları değil, velayet davaları, tazminat davaları, icra davaları ve ticaret hukuku davaları konusunda da avukat bulabilmek Kahramanmaraş'ta çok da zor değil. Bunun sebebi, Gaziantep ve Adana'nın sahip olduğu zenginlik, aynı zamanda da bu iki şehrin sahip olduğu ve ticari faaliyet gösteren şirketlerin avukat ihtiyaçlarından dolayı, bölgesel bazda avukat popülasyonunun artmasına sebep oluşu. Bu iki şeHal böyle olunca da avukat arayanların işleri ister istemez kolaylaşıyor.

Konumuzdan fazla uzaklaşmadan biraz çekişmeli davalara ve çekişmeli davanın ne olduğuna değinmek istiyoruz.

Çekişmeli Boşanma Davaları

Çekişmeli boşanma davaları eşlerden en az birinin talebi doğrultusunda açılan ve sonucu protokole bağlanmayan her iki tarafın da kusurluluk oranlarının karşılaştırıldığı ve incelendiği davalardır.

Kahramanmaraş çekişmeli boşanma avukatı bulma konusunda şanslı demiştik. Bu sebeple aşağıda belirteceğimiz çekişmeli boşanma konuları için, örnek dava görme şansınız da artacak beraberinde de tecrübeli avukatlarla yola devam etme ihtimaliniz artmış olacak yorumunu yapabilmek mümkündür.

Çekişmeli boşanmalara konu olan sebepler aşağıdaki gibidir;

  • Zina
  • Şiddetli geçimsizlik (Evlilik birliğinin sarsılması)
  • Fiziksel şiddet (Fiziksel şiddetin bulunduğu evliliklerde genelde şiddet uygulayan taraf inkar yoluna gider. Bu süreçte de boşanma çekişmeli bir hal alır. Şiddet ispatlanırsa da, boşanma sonrası dava suç ve ceza mahkemelerince devam eder, ardından da yargılama başlar. Yargılamanın devamında da tazminat davası yoluna başvuran davacılar da çoktur.)
  • Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme
  • Terk
  • Akıl sağlığı ile ilgili problemler

Çekişmeli Boşanmalarda Avukatın Önemi

Kahramanmaraş çekişmeli boşanma avukatı bulma konusundaki avantajının yanı sıra, konumu itibariyle farklı konularda da avukat bulmamızı kolaylaştırıyor yorumunu yapmıştık. Bununla beraber boşanma davalarının diğer farklı dava konularıyla da bağlantılı olduğunu unutmamanızı önerir, Maraş'ta yaşıyorsanız ve çekişmeli bir boşanmanın içindeyseniz de diğer dava konuları için farklı uzmanlıkları bulunan avukatlardan da destek almak zorunda kalabileceğinizi belirtiriz.

Özellikle zina, şiddetli geçimsizlik ve terk gibi konulardan dolayı boşanmak için dava yoluna başvurduysanız, çekişmeli boşanmayı kazanmanız halinde tazminat talep edebilir ve mahkemece uygun görülürse ikinci bir dava yoluna başvurup tazminat için avukatınızla yeni bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bazı davalar ise nafaka ile de sonuçlanabilmektedir. Yanlış bilinenin aksine nafaka sadece çocuklu boşanmalarda uygulanan bir prosedür değildir.

Eğer hiçbir geliri olmayan, yaşı ve sağlığı çalışmaya uygun olmayan ve tek başına yaşayan kadın kimseler için genellikle mahkemeler dava sonucunu nafaka yoluna bağlayabiliyorlar. Bu davaların sonucunda da dava kararının reddi için farklı bir dava yoluna gidilebiliyor. Yada nafakanın ödenmemesi gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Nafakanın ödenmemesi durumu ise icra davasını beraberinde getiriyor. Söz konusu tüm bu süreçlerde ise önerimiz tek bir avukat ile yola devam etmeniz olacaktır. Tarafları ve davayı iyi tanıyan avukat, konuyu öğrenme süreciyle vakit kaybetmeyip direkt aksiyon alacaktır.

Çekişmeli boşanma davasına girdiğinizde de beraberinde ikinci üçüncü bir davaya konu olabileceğinizi öngörmeniz önemlidir. Bu sebeple Kahramanmaraş çekişmeli boşanma avukatı bulma konusunda şanslı olsa da farklı uzmanlıklarda avukatlardan da danışmanlık alma ihtimalinizin olmasından dolayı diğer konularda da avukat bulabilme ve destek alabilme konusunda işinizi kolaylaştıracaktır.