Kahramanmaraş Boşanma Avukatı

Kahramanmaraş Boşanma Avukatı

Anlaşmalı boşanma bilindiği üzere, boşanma türlerinden biri olmakla birlikte hukuk dünyasının da en hızlı sonuçlanan davaların biri olmakla ünlüdür.

Kahramanmaraş'ın daha önceki yazılarımızda da anlattığımız gibi, stratejik konumu sebebiyle sahip olduğu zengin avukat yelpazesi,

anlaşmalı boşanma aşamasında olan kişilerin taleplerine de hızlıca cevap veriyor. Bu sebeple Kahramanmaraş anlaşmalı boşanma avukatı konusunda da arayışınıza çözüm bulacaktır.

Öncelikle anlaşmalı boşanmanın gerekliliklerine ve detaylarına değinelim istiyoruz.

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Anlaşmalı boşanma, eşlerin anlaşarak boşanmaya karar vermeleri ve bu doğrultuyla mahkemelere başvurmalarıyla gelişen bir boşanma sürecidir. Her dava sürecinde olduğu gibi, boşanma davalarında da belirli prosedür ve koşullar bulunur.

Anlaşmalı boşanmalar avukatsız gerçekleşebildiği gibi avukat yoluyla da gerçekleşebilir. Fakat bizim önerimiz tarafların haklarının keskin ve sabit bir çizgi ile belirlenmesi açısından avukat desteği ile ilerlenmesi yönünde. Avukatın anlaşmalı boşanmalarda en büyük rolü protokol hazırlamakla birlikte dava sürecini başlatmak takip etmektir. Kahramanmaraş anlaşmalı boşanma avukatı konusunda arayışınıza çözüm bulacak demiştik. Söz konusu süreçte avukatınız aracılığıyla da bilgi alabileceğiniz gibi, yazımızın devamında da anlaşmalı boşanmanın sağlanabilmesi için gerekli koşulların ne olduğuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanmanın Gereklilikleri

Öncelikle evliliğiniz, başvuru yaptığınız andan itibaren geriye doğru bakıldığında en az 1 yıl sürmüş olmalı. Ek olarak anlaşmalı boşanma ortamının oluşabilmesi için başvurunun eşler tarafından birlikte yapılması kritiktir. Burada dava dilekçesi ortak yazılmalı ve iletilmeli yada eşlerden birinin yazdığı dilekçe diğer eş tarafından da kabul edilmeli. Dava öncesinde tüm detaylar protokole bağlanmış olmalıdır ve taraflarca imzalanmış şekilde mahkemeye sunulmuş olmalıdır. Söz konusu protokolde eğer varsa, tarafların boşanma sonrası istekleri de belirtilmiş olmalı. Eğer boşanma çocuklu bir ailede gerçekleşiyorsa. Protokolde velayet detayının da belirtilmiş olması gerekiyor. Siz protokolde velayet ile ilgili detayı ne belirtirseniz belirtin, velayet konusunda mahkemenin kararı önem taşır. Mahkemece uygun bulunan karar neyse, uygulama konusunda da varılacak sonuç o olacaktır. Dava sırasında ise hakim her iki tarafı da ayrı ayrı dinler. Bu aşamada boşanma talebinde olan ve anlaşmış olan eşlerin boşanma taleplerini sözlü şekilde beyan etmeleri gerekir. Tüm bu süreç sorunsuz ilerlediğinde ise, dava sonucu hazırlanan protokole bağlanır ve dava sonuçlanır. Kahramanmaraş anlaşmalı boşanma konusunda baro üzerinden de avukatlar aracılığıyla bilgilendirmeler yapmakta ve avukat ihtiyacı olan kişileri sürekli doğru yönlendirmeye çalışmaktadır. Kahramanmaraş avukatlarının pek çoğunun sitesinde, eğer anlaşmalı boşanma sürecinde avukat desteği almak istemiyorsanız faydalanabileceğiniz dilekçe ve protokol örnekleriyle de sizlere destek verir.

Anlaşmalı Boşanma ile İlgili Diğer Detaylar

İlk paragrafta da belirttiğimiz gibi, anlaşmalı boşanma davaları en hızlı sonuçlanan davalar arasındadır. Çünkü davacı ve davalı kavramından ziyade resmi bir birliğin sonlandırılması durumu söz konusudur. Burada da işler anlaşmalı başladığı ve yürüdüğü için tüm taraflar dava ve mahkeme süresince aynı istek ve talep içerisindedir. Anlaşmalı boşanma davaları genellikle 2 ile 4 ay gibi bir sürede sonuçlanır. Süre başvurulan mahkemenin yoğunluğuna göre uzayabilir yada çok kısa bir sürede tamamlanabilir. Kahramanmaraş anlaşmalı boşanma avukatı konusunda ne kadar zengin olsa da, bu aşamada yolunuza avukatsız devam etmek isteyebilirsiniz. Eğer süreci bu şekilde ilerletecek iseniz, yazımızın devamında yer alan öneri ve tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz.

Belirttiğimiz anlaşmalı boşanma koşullarından biri yada birkaçının dava sırasında sağlanmaması durumunda ise, davanız çekişmeli boşanma davasına dönüşür. Hazırlanan protokol de dava sonuca kavuşturulamadığından, geçersiz sayılır.

 Anlaşmalı boşanma sırasında görevli mahkeme Aile Mahkemeleri olacaktır. Davanın başka bir mahkemeye açılması başvurunuzun reddedilmesiyle sonuçlanacaktır. Burada alacağınız avukat desteğinin önemi devreye giriyor. Kahramanmaraş anlaşmalı boşanma avukatı konusunda size en iyi olanakları sunarken danışmanlık hizmetleriyle ilgili de yardımcı oluyor. Bu aşamada profesyonel bir avukat desteği almak istemeseniz bile, danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ediyoruz.

En Hızlı ve Sorunsuz Nasıl Boşanabilirim?

Öncelikle bu konuda belirtmek istediğimiz ilk detay, sorunsuz ve hızlı boşanmanın en etkili yolu anlaşmalı boşanmadır. Kahramanmaraş'ta yaşıyorsanız ve Kahramanmaraş anlaşmalı boşanma avukatı konusunda ne durumda öğrenmek için baro ve çeşitli internet siteleri üzerinden destek alabilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma sürecinin sorunsuz olması tüm detay ve problem olarak görülen şeylerin baştan bir protokole bağlanması ve boşanma sonucunda mahkemece onaylanmasıdır. Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların isteklerinin aynı olmasıda değerlendirme sürecini kısaltmaktadır. Bu da davanın hızlı sonuçlanmasına olanak vermektedir.