Boşanma Avukatı

Boşanma Avukatı

406

Boşanma hepimizin de bildiği gibi, evliliğin yasal olarak sona erdirilmesi durumudur. Avukatsız boşanmaların yanı sıra günümüzde genelde boşanan taraflar mahkemede kendilerini temsil etmeleri için avukatlara başvururlar.

Son dönemlerdeki boşanma oranlarındaki ciddi artış, Maraş boşanma avukatı araştırma ve bulma süreçlerinin artmasına da neden olmaktadır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki, boşanma türlerine göre karşılaşacağınız zorluk yada kolaylıklar değişkenlik gösterecektir. Bu sebeple ilk etapta içerisinde bulunduğunuz durumu iyi analiz etmeli ve özetlemelisiniz. Yapacağınız analiz doğrultusunda bulacağınız avukat yada profesyonel bir hukuk bürosunun yapacağı yönlendirmeyle problemlerinizin çözüme kavuşma aşamasında mahkemede çok büyük rahatlık yaşayabilir ve kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Tabii boşanmanızın türüne göre de bulacağınız avukatın nitelikleri değişkenlik gösterecektir.

Boşanma Davalarında Avukatınızın Uzmanlık Alanı

Yukarıdaki paragrafta bahsettiğimiz değişkenlikleri açacak olursak; nafaka, velayet, tazminat, mal dağılımı, şiddetli geçimsizlik, zina, terk, akıl hastalığı ve hayata kast gibi etmenlere bağlı olarak meydana gelen farklılıklardır diye belirtebiliriz. Bu sıraladığımız etmenlerin hepsin kendi içinde sürece farklılık katarken boşanma davaları çekişmeli ve çekişmesiz olmak üzere iki farklı türde işlenir. İşte tam da bu nokta da Maraş boşanma avukatı seçimi sizler için çok büyük önem taşır.

Boşanmak Süreci Nasıl İlerler?

Öncelikle boşanma isteğiniz ile ilgili kararlı olmanız ve bu süreci sonlandırmak için de bir hukuk bürosuna başvurmanız gerekir.

Karar aşaması her iki taraf için de çok kritiktir. Boşanmanın sizi mevcut durumunuzdan daha mutlu edeceğine inanıyorsanız ve içinizde boşanmayla ilgili en ufak bir şüphe yoksa avukatınıza vekaletinizi verebilirsiniz. Fakat şüpheniz yada tedirginliğiniz varsa, evlilik sürecinizi şüpheniz kalmayana kadar yaşamalı ve boşanma kararınızı tekrar değerlendirmelisiniz.

Boşanma süreci dosyanızın mahkemeye iletilmesi, davanızın ret yada kabul kararıyla değerlendirilmesi ve kabul edildiğinde de sizin için uygun randevunun oluşturulmasıyla ilerler. Dosyanız kabul edildiğinde dilekçeler verilir, ön inceleme ve tahkikat başlar devamında eğer varsa tanık dinleme süreci ve delil varsa değerlendirme süreci başlar. Yine tüm bu süreçler iletişimde olduğunuz Maraş boşanma avukatı tarafından sizlere aktarılır ve gerekli tüm bilgilendir kendileri tarafından tarafınıza yapılır.

Anlaşmalı boşanmalarda hazırlanan bir sözleşme ve tarafların uyum göstermesi süreci yaşanırken çekişmeli boşanmalar anlaşamama ve uzlaşama üzerine tarafların haklılıklarını ispatlamaya çalıştıkları sürecin yaşandığı davalardır. Her iki süreçte de tarafların Maraş boşanma avukatı ihtiyacı söz konusudur. Özellikle anlaşmalı boşanmalarda yapılan sözleşmeler konusunda alacağınız danışmanlık hizmeti pek çok konuda işinizi kolaylaştıracaktır. Tarafların haklarının keskin ve net bir şekilde çizilmesi ve bu haklara her iki tarafında uyum göstermesi tamamen hazırlanan sözleşmeyle gerçekleşmektedir. Çekişmeli boşanmalarda ise zaten avukatın önemini ayrıca belirtmemize gerek yok diye düşünüyoruz. Yazımızın devamında ise, anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma süreçlerini detaylarıyla beraber incelemek istiyoruz.

Anlaşmalı Boşanma

Anlaşmalı boşanma yukarıda da belirttiğimiz gibi, anlaşmalı boşanmalarda hazırlanan bir sözleşme ve tarafların uyum göstermesi süreci yaşanır. Peki anlaşmalı boşanabilme için koşullar nedir? Boşanma sürecindeyken iletişimde olduğunuz Maraş boşanma avukatı size süreci detaylıca anlatacaktır. Fakat öncesinde söz konusu anlaşmalı boşanma süreci hakkında bilgi sahibi olmanızı ve araştırmanızı öneriyoruz. Araştırdığınızda karşılaşacağınız dava bazlı ve yaşanmış örnekler mahkeme öncesi değerlendirme sürecinde size yol gösterecektir.

Anlaşmalı Boşanmanın Koşulları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanmanın çok önemli üç kuralı bulunur. Bu üç kural da eksiksiz yerine getirildiğinde boşanma süreciniz kusursuzca tamamlanır.

  1. Evliliğinizin en az 1 yıldır sürüyor olması ve tarafların anlaşmış olması,
  2. Anlaşmanız boşanmanın tüm sonuçlarıyla beraber (nafaka, velayet, mal paylaşımı vs.) tüm detayları boşanma protokolü ile yazılı şekilde belirtilmiş ve taraflarca onaylanmış durumda olmalıdır.
  3. Taraflar mahkemede boşanma arzularını bizzat beyan etmelidirler.

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma davaları tek celsede sonlanan davalar arasındadır ve 2 ile 4 ay arasında sürer. Davanın süresi başvurduğunuz mahkemenin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir.

Çekişmeli Boşanma

Genelde boşanma isteği içerisinde olan taraflardan birinin açtığı dava türüdür. Bu dava türlerinde uzlaşma ve protokol değerlendirmesi yerine kusur oranları ve bu oranların karşılaştırılması ile karara varılması süreci uygulanır. Genelde eşler arasında boşanma ile ilgili bir ortaklık bulunmaz. Her iki tarafında talep ve beklentileri farklıdır. Genelde istenen ama kabul edilmeyen nafaka talepleri, boşanma sırasında yaşanan velayet savaşları, yapılamayan mal paylaşımları, eşinden şiddet gören kadınların davaları, zina ve terk bu gruba girer. Genelde sancılı ve uzundurlar. Maraş Boşanma avukatı ihtiyacı en çok bu tür davalarda yaşanır.